محرومیت عضو تیم ملی جودو از تحصیل و شرکت در مسابقات/اخبارنقض حقوق بشر

خشایار زارعی عضو تیم ملی جودو که دارای چندین رتبه قهرمانی کشوری در رده جوانان و نوجوانان است به دلیل اعتقاد به آئین بهایی ضمن محروم شدن از حق شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی از دانشگاه محل تحصیل خود نیز اخراج شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این شهروند بهایی و ورزشکار ملی در رنجنامه ای به توصیف چگونگی محرومیت خود از شرکت در مسابقات آسیایی و محرومیت از تحصیل پرداخته است.

متن این رنجنامه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح زیر است:

اینجانب خشایار زارعی در رشته ورزشی جودو به مدت ۱۴ سال به صورت حرفه ای فعالیت می کنم که در طول این مدت چندین رتبه ی قهرمان کشور در رده نوجوانان و جوانان کسب کرده ام و با این که سه بار نفر اول وزن خودم در تیم ملی شده ام ولی به دلیل اعتقادم به دیانت بهایی از شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی محروم شده ام و این در حالی است که امسال هم که در رشته معماری در شیراز پذیرفته شده، در روز دوشنبه مورخ ۲۲/۱۲/۹۰ پس از پشت سر گذاشتن ۱ ترم اخراج شدم، به طوری که روز دوشنبه وقتی به دانشگاه رفتم، اسم خود را در برد دانشگاه دیدم که در آنجا نوشته شده بود که به دفتر آموزش مراجعه کنم. در دفتر آموزش نزد سرپرست گروه معماری رفته و وی عنوان کرد که یک نامه ی محرمانه از طرف وزارت علوم و تحقیقات به دانشگاه آمده که من از محتوای آن خبر ندارم ولی به من گفته اند که شما دیگر حق شرکت در کلاس ها را ندارید و اگر خواهان اطلاعات بیشتری هستید با مدیریت دانشگاه صحبت کنید، که در این چند روز که مراجعه کردم، موفق به ملاقات با ایشان نشدم.

………….

فرانک فرید، فعال حقوق زنان به ۹۱ روز حبس و جزای نقدی محکوم شد

شعبه ۱۰۴ جزایی تبریز و شعبه یکم دادگاه انقلاب تبریز فرانک فرید فعال حقوق زنان را به ترتیب به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، شعبه ۱۰۴ جزایی تبریز فرانک فرید فعال حقوق زنان را به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در اعتراضات مردمی به رد طرح دو فوریتی مجلس در آبرسانی به دریاچه ارومیه و تحریک تجمع کنندگان به ادامه اعتراض به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد.

هم چنین شعبه یکم دادگاه انقلاب تبریز در خصوص اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق ارسال اس ام اس به شهروندان جهت شرکت در اعتراضات مردمی و فعالیت در حوزه حقوق زنان، وی را به ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرده است.

فرانک فرید، شاعر، مترجم و فعال حقوق زنان عصر روز شنبه، دوازدهم شهریور ماه در «سه راه امین» تبریز توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم بازداشت و پس از تحمل ۴۳ روز حبس با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

………….

نگرانی نسبت به وضعیت حبیب گلپری پور زندانی اعدامی

شب گذشته حبیب الله گلپری پور زندانی محکوم به اعدام از بند ۱۲ زندان ارومیه به اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این زندانی سیاسی محکوم به اعدام ساعت ۸ شب گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات از بند خارج و به انفرادی اداره اطلاعات منتقل شده است.

این اقدام ماموران وزارت اطلاعات که پیشتر نیز در مورد زندانی اعدامی حسین خضری جهت اخذ اعترافات تلویزیونی قبل از اجرای حکم انجام شد موجب نگرانی است.

گفتنی است نامبرده که مدتی طولانی را در بازداشتگاه های سنندج و مهاباد سپری نموده است، پیشتر به اتهام محاربه از طریق عضویت در یک حزب مخالف نظام به استناد مواد ۱۸۶ و ۱۹۰ قانون مجازات اسلامی توسط دادگاه انقلاب مهاباد به اعدام محکوم شده بود و این حکم در شهریور ماه سال گذشته در دیوان عالی کشور تائید شد.

پدر این زندانی پیشتر در گفتگو با رسانه ضمن رد اتهام محاربه فرزندش گفت: “این اتهامات به پسر من نمی چسبد. او یک جوان ۲۵ ساله است که فقط کار فرهنگی میکرده و وقتی او را بازداشت کرده اند چند کتاب با خود داشته که کتاب ها را ضبط کرده اند. اسلحه ای نبوده و کار مسلحانه ای نکرده؛ جرم پسر من تنها داشتن چند کتاب بوده است و نمیدانم بر اساس چه قانونی به پسرکم چنین اتهامی زدند و بعد حکم اعدام دادند.”