فقر فرهنگی و سوء استفاده مذهبی

 Source: IranPressNews فقر فرهنگی و سوء استفاده مذهبی

آدم دردشو به کی بگه؟ اینا نتیجه خلا فرهنگی مردم ماست یا مزخرفاتی که صدها سال به اسم دین به خورد مردم ساده دادن و تا تونستن ازشون سوء استفاده کردن و میکنن؟

تصاویری که در ادامه میبینید مربوط به آرامگاه امام رضا در مشهده. اگه اونجا رفتید حتما دیدید که چطور ملت از سر و کول هم بالا میرن و همدیگه رو ناقص میکنن تا دستشون به ضریح برسه یا پولی داخلش بریزن. اما تصویر زیر از ضریح قدیمیه که الان در موزه حرم هست. به پولهای دورش دقت کنید! تازه آدمایی که میان موزه مثلا آدمای با سوادتر و با فرهنگتری هستن! هیچ کسی هم چیزی به کسایی که این کارو میکنن نداره یا نوشته ای در این زمینه اون اطراف نیست. خوب یه پول مفتیه که مردم میریزن و اونا هم جمع میکنن!

نمونه دیگه عکسی هست که از زیر یکی از صحن های حرم گرفتم. زیر همه صحنها (حیاطها) قبرستانهای بزرگی هست با قبرهای چند طبقه. قبرهایی از 40 یا 50 سال گذشته تا حالا. بشتابید! تا جا هست برید بخرید! چی از این بهتر! در جوار آقا! شفاعتش هم نصیبتون میشه! از عذاب الهی هم بخاطر وجود مبارک آقا خبری نیست! مفته مفته! قیمت هر قبر فقط بیست و پنج میلیون تومان! تا دلت بخواد هم حاج آقا و حاج خانوم پولدار هست که آخر عمری حاضره یه قرون به ورثش نرسه اما خیالش از بابت نکیر و مکنر و شب اول قبر راحت باشه! خوب چه بهتر از این. منبع درآمد به این خوبی! زمین الهیه رو هم نمیشه به این قیمت فروخت.

البته کیه که ندونه درآمد آستان قدس رضوی اونقدر هست که اینا براش رقمی نیست. اما خوب از همینش هم نمی گذردند. بعضی وقتها به این فکر میکنم که با این همه آدم ساده ای که چنین طرز فکرهایی دارن ما به کجا می رسیم؟ چاره کار چیه؟ شاید همه ما در این زمینه مسوولیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *