گرانی تخم مرغ و ناله‌ مرغ سحرِ صدا و سیمای رژیم

Saturday 26 November IranPressNews

ایسنا: برنامه‌ي طنز صبح جمعه‌ي راديو در يكي از آيتم‌هاي خود كه جمعه‌ي اين هفته به روي آنتن رفت، پس از انجام مصاحبه‌ا‌ي خيالي با يك خروس، اين موضوع را در نواي مرغ سحر به طنز كشيد.

«جمعه ايراني» راديو كه اغلب با به كارگيري ترانه‌هاي طنز در آهنگ‌هاي لس‌آنجلسي با مسائل اقتصادي و اجتماعي شوخي مي‌كند، اين بار يك موسيقي نوستالژيك ايراني را دستمايه‌ي شوخي با گراني قرار داد.

سعيد توكل ـ سردبير و تهيه‌كننده برنامه «جمعه ايراني» ـ‌ در توضيح مطلب بالا با بيان اين كه قصد هدف‌گيري خاصي به سمت ملودي‌هاي نوستالژيك و ملي‌گرايانه نداشته‌اند‌، به خبرنگار سرويس راديو ايسنا گفت: ترانه‌هاي فاخر هدف‌ طنزهاي «جمعه ايراني» نيست؛ انتخاب اين ترانه‌ها سليقه‌ي آزاد شاعر است كه فكر كرده و در نهايت ترانه‌اي را انتخاب مي‌كند كه بين محتواي طنز و ترانه فقط تشابه لفظي وجود داشته باشد.

سردبير «جمعه ايراني» درباره‌ي ملودي‌اي كه در آن از ترانه‌ي قديمي «مرغ سحر» استفاده ‌شده است، خاطرنشان كرد: ترانه‌ي مرغ سحر به دليل تشابه اسمي كه شعر با محتواي گران شدن مرغ داشته است، انتخاب شد.

وي ادامه داد: شايد چند سال پيش هم يكي ـ دو بار اين اتفاق افتاده است؛ ما ممكن است از ملودي‌هاي مختلف ترانه‌هاي قديمي كه اكنون از راديو پيام هم پخش مي‌شود، استفاده كنيم. آهنگسازان ما براي شعرهايي كه شعرا مي‌گويند، ملودي‌هايي هم مي‌سازند، يعني آهنگ خاصي صرفا كار نشده است. در طنز، مقصد هدف‌گيري به طرف ترانه‌هاي فاخر نبوده است تا بخواهيم آهنگي كه در زمان‌هاي گذشته نماد آزاديخواهي بوده است را به هجو بگيريم.

سعيد توكل همچنين يادآور شد: خيلي ترانه‌ها هم بوده كه در زمره‌ي ترانه‌هاي فاخر نبوده است و در قالب طنز در اين برنامه استفاده شده است.

وي تاكيد كرد: منظور اين نبوده شعري كه براي آزادي‌خواهي استفاده مي‌شده، به طنز كشيده شود.