رزمایش «سوسمار دلیر»؛ تمرین احتمالی حمله به سواحل ایران

تفنگداران دریایی آمریکا در حال آماده شدن برای رزمایش سوسمار دلیر
 
دو روز پس از آغاز رزمایش نیروی زمینی سپاه در مناطق جنوبی ایران، موسوم به «حامیان ولایت»، نیروی دریایی آمریکا، از روز دوشنبه ششم فوریه، رزمایش گسترده‌ای را با شرکت ۲۰ هزار نیروی رزمی، و همراهی واحد‌هایی از بریتانیا، فرانسه، هلند و ایتالیا، در سواحل شرقی این کشور آغاز کردند. رزمایشی که هدف اعلام نشده آن ظاهراً پیاده کردن نیروهای واکنش سریع در سواحل شمالی و جنوبی خلیج فارس است.

این رزمایش که «سوسمار دلیر» نام گرفته، بنا بر اظهار دریاسالار جان هاروی، فرمانده نیروی دریایی آمریکا، بزرگ‌ترین تمرین نظامی-آبی خاکی نوع خود طی ۱۰ سال گذشته محسوب می‌شود.

اگرچه مقامات نظامی آمریکا تأکید می‌کنند که برگزاری رزمایش یاد شده در رابطه با ایران تدارک دیده نشده، در عین حال فرضیه‌های عملیاتی که طی رزمایش یاد شده مورد استفاده و تمرین قرار می‌گیرند شائبه‌ای را برای تشخیص هدف اصلی آن باقی نمی‌گذارد.

سناریو

به موجب پیش فرض رزمایش، پس از اشغال بخشی از سرزمین «عنبر» در خلیج فارس (احتمالاً عربستان سعودی) توسط یک واحد مکانیزه نظامی سرزمین «لعل» (احتمالاً ایران) و پس از آنکه سرزمین «لعل» تنگه هرمز را مین‌گذاری کرد، نیرو‌های متحد به دعوت سرزمین اشغال شده ابتدا نیرو‌های متجاوز را منکوب و در تعقیب عملیات، به بخش‌هایی از سرزمین «لعل» وارد می‌شوند.

رزمایش بزرگ آبی-خاکی «سوسمار دلیر» که در سواحل شرقی آمریکا، و آب‌های ایالت ویرجینیا، کارولینای شمالی، فلوریدا آغاز شده و تا روز ۱۴ ماه فوریه ادامه خواهد یافت، به نوعی عملیات نظامی ابتدای دهه ۹۰ و اشغال بخشی از خاک عربستان و کویت توسط نیرو‌های مکانیزه عراق را باز سازی خواهد کرد.

بر اساس طرح اعلام شده برای رزمایش یاد شده، نیرو‌های متحد پس از شکست کشور متجاوز، جنگ را تا سواحل دشمن ادامه داده و بخش‌هایی از خاک آن را به اشغال خود در می‌آورند.

کاربرد عملیات آبی– خاکی، گسترش جنگ به سواحل دشمن و استقرار نیرو در آن مناطق به منظور پیشگیری از تدارک عملیات نظامی نا‌متقارن علیه خطوط کشتی‌رانی در آب‌های هرمز است.

بنا بر پاره‌ای از گزارش‌ها، نیروهای مستقر در آب‌های مناطق جنوبی هرمز تدارکات محسوسی را در جزیره مسیره متعلق به سلطان‌نشین عمان و همچنین جزیره سقطرا متعلق به کشور یمن به عمل آورده‌اند که می‌تواند مکمل اهداف رزمایش سوسمار دلیر آمریکا تلقی شود.

طی یک مواجه نظامی تمام عیار، استقرار موقت در پاره‌ای از جزایر نزدیک به تنگه هرمز می‌تواند هدف عملیات دفاعی و یا پیش‌گیرانه واحد‌های رزمی ایران در آبهای خلیج فارس قرار گیرد.

متقابلاً، نیروی‌های دشمن می‌توانند اشغال جزایر ابوموسی، تنب‌ها، و سیری را، به بهانه پیشگیری از استقرار واحد‌های موشکی سطح به سطح ایران در آن‌ها، طی یک عملیات آب- خاکی گسترده در دستور کار خود بگذارند.

تجهیزات

بنا بر اظهارات دریادار کوین اسکات و سرلشکر آمریکایی کریستوفر اوئن، که مشترکاً مدیریت عملیات «سوسمار دلیر» را بر عهده دارند، در مانوور جاری تجهیزات پیاده شدن در سواحل، هجوم هوایی، و حمایت نیرو‌های رزمی درگیر در سواحل از راه آب، تمرین خواهد شد.

در این رزمایش بیش از ۲۵ کشتی جنگی منجمله ناو هواپیما بر اتمی «اینتر پرایز» آمریکا، و ناو هواپیما بر فرانسوی «شارل دوگل»، و تعدادی از کشتی‌های بریتانیا حضور دارند.

علاوه بر ۱۰۰ فروند هواپیمای جنگنده، از جمله هواپیما‌های فوق پیشرفته اف- ۳۵ که به صورت مشترک توسط واحد‌های نیروی دریایی و نیروی هوایی آمریکا به کار گرفته می‌شوند، و تاکنون در یک جنگ واقعی مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، بیش از ۱۰۰ فروند هلیکوپتر بر عرشه سه فروند ناو هلیکوپتربر، با قابلیت‌های مشابه ناو فرانسوی «میسترال» در مانور یاد شده شرکت دارند.

گفته می‌شود که نیرو‌های اصلی درگیر در رزمایش سوسمار دلیر، یک هفته پیس از پایان عملیات تمرینی راهی آب‌های خلیج فارس خواهند شد.

آمادگی

مقامات آمریکایی تاکنون همواره تأکید کرده‌اند که جنگ علیه ایران گزینه مطلوب آن‌ها نیست. در عین حال یادآور شده‌اند که این گزینه همچنان مطرح خواهد بود.

نگرانی عمده آمریکا در عین حال، درگیر شدن در نبردی است که می‌تواند یا با ابتکار اسرائیل، و یا به صورت تصادفی و در نتیجه یک برخورد برنامه‌ریزی نشده آغاز شود. در نتیجه آمریکا خود را ناگزیر به افزایش آمادگی نظامی برای واکنش نسبت به شرایط پیش آمده می‌بیند.

وزیر دفاع آمریکا اخیراً اعلام کرده بود که اسرائیل ممکن است در بهار سال جاری به حمله نظامی علیه ایران مبادرت کند. گرچه رئیس جمهور آمریکا روز پنجم فوریه اظهار داشت: «تصور نمی‌کنم اسرائیل برای حمله به ایران اتخاذ تصمیم کرده است.»

همزمان با آغاز رزمایش زمینی «حامیان ولایت» آیت‌الله علی خامنه‌ای با حضور در نماز جمعه، از «تهدید‌های ایران» یاد کرد که «به موقع مطرح خواهند شد.»

طی پنج هفته اخیر، در کنار افزایش تحرکات دیپلماتیک (میانجیگری ترکیه و سفر هیئت شش نفره آژانس به تهران)، فشار‌های اقتصادی (تحریم نفت ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی جامعه اروپا و آمریکا) افزایش قابل ملاحظه یافته‌اند.

برگزاری مانور گسترده آبی-خاکی «سوسمار دلیر»، پس از اعلام لغو مانور هوایی مشترک آمریکا و اسرائیل، حاکی از آن است شاخه نظامی فشار‌های سه‌گانه علیه ایران نه تنها از دو شاخه سیاسی-اقتصادی عقب نمانده، که تا حدود زیادی در حال پیشی گرفتن از آن‌ها است.