استقبال ‘محتاطانه’ آمریکا و اروپا از نامه جلیلی

  • کلینتون و اشتون

به گفته خانم اشتون برخورد او به نامه ایران محتاطانه و همراه با خوشبینی است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به طور محتاطانه از نامه سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پاسخ به گروه ۱+۵ استقبال کرده اند.

خانم کلینتون نامه آقای جلیلی را که در پاسخ به نامه ماه اکتبر خانم اشتون نوشته شده است، مهم دانست و آن را همان پاسخی دانست که گروه ۱+۵ منتظر آن بوده است.

خانم کلینتون گفت: “فکر می کنیم این یک قدم مهم است و از این نامه استقبال می کنیم.”

او تاکید کرد در صورت از سرگیری گفت و گو، مذاکرات باید به گونه ای باشد که مستمر و نتیجه بخش باشد.

آقای جلیلی این هفته در نامه‌ای به خانم اشتون آمادگی خود را برای ادامه گفت و گوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵ اعلام کرد.

کاترین اشتون هم در این کنفرانس خبری گفت گروه ۱+۵ در حال بررسی و رایزنی درباره نامه آقای جلیلی است.

به گفته خانم اشتون این امکان وجود دارد که ایران برای از سرگیری گفت و گوهای هسته ای آماده باشد ولی تاکید کرد با این موضوع هم با احتیاط و هم خوشبینی برخورد می کند.

خانم اشتون گفت: “فکر می کنم خوب است که می بینیم نامه (ایران) رسیده است و به طور بالقوه امکان آمادگی ایران برای شروع گفت و گوها وجود دارد. به بحث در این باره ادامه می دهیم تا مطمئن شویم پیشنهاد ارائه شده جامعیت دارد.”

او نامه آقای جلیلی را نمایانگر موثر بودن تحریم های بین المللی دانست.

سعید جلیلی در نامه خود به خانم اشتون که مذاکره کننده گروه ۱+۵ با ایران است، خواهان از سرگیری گفت و گوهای هسته ای شده است.

او در این نامه کوتاه پیشنهاد خاصی را مطرح نکرده است.

به گفته خانم کلینتون، از نامه آقای جلیلی به نظر می رسد که ایران موضع گروه ۱+۵ درباره تقدم گفت و گو درباره اختلافات هسته ای را در مذاکرات “پذیرفته” است.

One thought on “استقبال ‘محتاطانه’ آمریکا و اروپا از نامه جلیلی

  1. در ده سال گذشته، بیشتر از دها بار یکی از ماموران این رژیم ملا دیکتاتوری به دنیا اعلام کرده است که رژیم آماده است که راجع به برنامه بمب اتمی سازی خود – – البته برای مقاصد صلح آمیز – – با دولت ها و ملت های غیر یاغی‌ سر میز مذاکره بینشیند. مسئولین هم در این دولت ها ، مثل خانوم کلینتن، همیشه یک پاسخ داشته ا‌ند – – بسیار خوب، ما استقبال می‌کنیم و انشاالأ همه چیز درست میشود
    ایرانی که شطرنج را اختراع کرده استاد کلک زدن هم هست. بیشتر از ده سال است که با همین اراجیف ملاّ ها برای خودشان وقت خریده ا‌ند و بهای هم برای آن پرداخت نکرده اند، چرا ادامه ندهند تا یک روز در آینده نزدیکی‌ دنیا با صدای بمب اتمی اسلامی، از نوع مهمدی ناب که در کویر لوت منفجر شده از خواب بیدار شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *