احمدی‌نژاد: در برابر ‘زبان زور و توهین’ تسلیم نمی‌شویم

احمدی‌نژاد: دنیا در چند روز آینده شاهد افتتاح چند دستاورد بسیار بزرگ در عرصه هسته‌ای ایران خواهد بود

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران گفته است که این کشور هرگز در برابر “زبان زور و توهین” تسلیم نخواهد شد و هر اقدامی غیر از همکاری در قبال ایران، به شکست منتهی خواهد شد.

آقای احمدی‌نژاد که روز شنبه، ۲۲ بهمن، در مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در جمع راهپیمایان در میدان آزادی تهران سخن می‌گفت، اضافه کرد که کشورهای غربی مخالف پیشرفت ایران هستند و مسائلی همانند موضوعات هسته‌ای، بهانه آنها است.

او در سخنانی که به طور زنده از شبکه تلویزیونی دولتی ایران پخش می‌شد، گفت: “ما همیشه آماده مذاکره بوده‌ایم. ولی این مذاکرات باید در چارچوب عدالت و احترام باشد.”

رئیس جمهور ایران گفت: امروز ایران، هسته‌ای شده است و بخش مهمی از نیازهای خود را تامین می‌کند.

او با بیان این که در آینده نزدیک تمام نیازهای هسته‌ای ایران توسط دانشمندان این کشور تامین خواهد شد، اعلام کرد: “دنیا در چند روز آینده شاهد افتتاح چند دستاورد بسیار بزرگ در عرصه هسته‌ای خواهد بود.”

آقای احمدی نژاد توضیح بیشتری درباره این دستاوردهای جدید نداد.

طرح دوباره هولوکاست

رئیس جمهور ایران که پیش از این با نفی هولوکاست به مرکز توجه رسانه‌های بین‌المللی تبدیل شده بود، در مراسم روز ۲۲ بهمن ماه در تهران، دوباره هلوکاست را روح بتی خواند که به گفته او “مستکبران از اسرائیل ساخته‌اند” و اضافه کرد: “ایران با شکستن این بت، زمینه آزادی ملت‌های غرب را فراهم کرد.”

محمود احمدی‌نژاد اضافه کرد که آمریکا و غرب نشان داده‌اند تنها به منافع خود می‌اندیشند و “دولت‌های منطقه متوجه باشند که دشمن به دنبال ایجاد تفرقه است.”

او گفت: “آزادی و دموکراسی هرگز از لوله تفنگ ارتش ناتو و بمباران‌های ناتو بیرون نخواهد آمد و دخالت کشورهای مستکبر ملت‌ها را به آزادی نخواهد رساند.”

“پاک ترین دولت در دنیا”

محمود احمدی‌نژاد همچنین با طرح این ادعا که دولت‌های ایران پیش از این، هر سال تمام درآمدهای نفتی را هزینه می‌کردند و برای تامین منابع مورد نیاز خود در برخی سال‌ها ناگزیر به استقراض می‌شدند، گفت که برای اولین‌بار در طول تاریخ ایران، در دو سال اخیر دولت بیش از ۳۰ میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی ذخیره کرده است.

او تاسیس صندوق توسعه ملی در سال گذشته را از دستاوردهای دولت خود خواند و گفت که در سال اول تاسیس این صندوق ۲۰ درصد کل درآمد نفت در آن ذخیره می‌شود و از سال دوم، هر سال سه درصد به این میزان اضافه می‌شود.

پیش از این، بعد از بحران ارزی دهه هفتاد در ایران، دولت محمد خاتمی تصمیم گرفت تا برای مقابله با تکانه‌های ناشی از کاهش درآمدهای نفتی، حساب ذخیره ارزی را ایجاد کند و اضافه درآمدهای نفتی را به این حساب واریز کند. قرار بود که منابع این حساب در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد و دولت نیز در صورتی که درآمدهای نفتی کمتر از پیش‌بینی بودجه باشد، از این حساب استفاده کند.

اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که در تمام ده سال گذشته دولت‌‎ها به روش‌های مختلف از این حساب برداشت کردند و سرانجام نیز به دلیل برداشت بیش از اندازه و غیر قابل کنترل دولت، مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح ایجاد صندوق توسعه ملی را ارائه داد تا جلوی دست‌اندازی دولت به منابع ارزی را بگیرد.

رئیس جمهور ایران همچنین اعلام کرد که صادرات غیر نفتی ایران در ده ماه سال ۱۳۹۰ از مرز ۳۵ میلیارد دلار گذشت و میزان واردات نیز کنترل شده است.

او از کاهش ۵ درصدی میزان واردات ایران در ده ماه سال ۱۳۹۰ خبر داد، ولی رقم مشخصی را به عنوان حجم واردات ایران اعلام نکرد.

محمود احمدی‌نژاد از کاهش “ریخت‌وپاش‌ها” در دولت هم خبر داد و گفت: با آن که هنوز برخی تخلفات و سوءاستفاده‌ها از بین نرفته است، “اعلام می‌کنم که دولت ایران پاک‌ترین دولت در همه دنیا است.”

BBC